Sadržaj

Planinarenje i alpinizam

Proljeće je idealno godišnje doba za nove planinarske avanture, kad priroda oživi, a staze postaju scenografija bogata živopisnim bojama i mirisima. Ako vam već ponestaje ideja kamo biste mogli krenuti?! Odabrali smo pet spektakularnih ruta u Hrvatskoj, koje ovog proljeća jednostavno ne smijete zaobići. Od pitomih brežuljaka do strmih vrhunaca, ovi će vas planinarski izleti nagraditi predivnim pogledima. Kao i neodoljivim prirodnim ljepotama, i onim posebnim osjećajem slobode koji samo planinarenje pruža.

Razdoblje proljeća idealno je za planinarenje iz nekoliko razloga. Temperature su ugodne i blage, što čini fizičke napore lakšima. S druge strane priroda se budi nakon zime, nudeći cvjetne livade, zelene šume i bujajuće vodopade. No, važno je pripaziti da proljeće često donosi nestabilne vremenske uvjete. Budite spremni na promjene – uvijek sa sobom ponesite slojevitu odjeću, zaštitu od kiše i primjerenu obuću. Također, obratite pažnju na stanje staza, jer otapanje snijega ili proljetne kiše mogu dovesti do skliskog terena i neočekivanih prepreka na putu.

Pripazite na adekvatnu planinarsku opremu

Stoga je kvalitetna planinarska oprema neophodna. Baza svaka sigurnog izleta su udobne i čvrste planinarske cipele, s vodonepropusnom membranom i potplatom koja prianja na različite podloge. Udoban i kvalitetan planinarski ruksak važan je ne samo zbog pohrane opreme, hrane i vode nego i zbog zdravlja leđa – što je ruksak bolji te bolje pristaje vašim ramenima i leđima, to ćete imati manje opterećenja i, naravno, sukladno tomu, i manje bolova. Naglasili smo kako u proljeće vlada nestabilno vrijeme, stoga nemojte zaboraviti na vodonepropusnu vjetrovku, a kabanica za vas i vaš ruksak je dio obavezne opreme. Gamaše su pravi spas kada vas na stazi zatekne kaljuža”, a proljetne rukavice i traka za glavu poslužit će ako dan okrene na buru.

Pet planinarskih izleta diljem Hrvatske za uzbudljivo proljeće

Hrvatska obiluje raznolikim planinarskim stazama na kojima čak u isto vrijeme možete uživati u onom pravom planinskom osjećaju, a pri tome imati pogled na more. Ovaj proljetni popis smo složili tako da predstavljamo staze koje su stvorene za proljetni izlet, što zbog svog terena, što zbog specifičnih uvjeta. Na pojedinim je upravo priroda ta koja u proljeće zaogrne stazu u najljepše ruhu, dok je na drugima proljeće zbog temperatura i drugih vremenskih uvjeta idealno vrijeme za proći istu. Potrudili smo se da pojedine staze budu prikladne i za planinare kojima (još) kondicija nije jača strana, dok druge predstavljaju planinarski izazov, a neke od njih ubrajaju se u višednevne izlete.

Uspon na najviši vrh Ivanščice

Hrvatsko zagorje i planine – ovo sigurno nije prva asocijacija koja pada na pamet. I možda u Zagorju prevladavaju pitomi brežuljci, no Ivanščica sa svojih 1.060 metara nadmorske visine to sigurno nije. Zagorski div ima brojna lica, no na proljeće poprima jedno od najljepših. Doživite su raskoš ove planine na kružnoj stazi koja počinje u selu Juranščina, vodi do planinarske kuće Belecgrad koja se nalazi podno našeg idućeg cilja – utvrde Belecgrad.

Inače, Ivanščica ima burnu povijest, a svjedoci su brojne utvrde koje i dan danas privlače veliki broj posjetitelja. Belecgrad možda nije najveća među njima, no ona oduševljava svojom pozicijom. Smještena je na vrhu strme hridi na samoj sredini Ivanščice. Svoj put nastavljamo strmim usponom te pratimo oznake “Babin zub – Belige” te stižemo do planinarskog doma Pasarićeva kuća. Na vrhu se nalazi i drugi objekti, a najbolji pogled se pruža s metalne razgledne piramide koja je visoka 10 metara. Povratak do početne točke našeg izleta ide preko Mindžalovca. Ova ruta je duga skoro 14 kilometara, a na njoj se prolazi više od 800 metara nadmorske visine.

Uputite se na Mars na otoku Pagu

Otok Pag se ubraja u naš najgoliji, s time i najsuroviji otok. Na njegovim stazama ćete rijetko pronaći hlad, dominira krš, fascinantne stijene i meket ovčica. Stoga je proljeće idealno vrijeme za prolazak paških staza – vrijeme je ugodno, bura je (nadamo se) stala, dani su duži, no ipak i dalje sunce ne prži jako. Najpoznatija (s razlogom) planinarska staza na otoku Pagu je Life on Mars koja počinje kod malog mjesta Metajna. Odlična vijest je što ovu stazu možete modificirati prema vlastitim željama – možete proći par kilometara ili proći službeni krug koji je dug 16 kilometara.

Najčešće pitanje koje se postavlja je ono o ferati. Ona nije obavezna, postoji planinarska staza do uvale Malin (dionica kojom se i vraćate ponovno do uvale Slana). Tri su “ulaska” na stazu Life on Mars – ona kod samog ulaska u Metajnu, nakon gradske plaže u Metajni ili na plaži Ručica. Ako nemate vremena za prolazak cijele dionice ili niste fizički spremni za ovaj kršni izazov, predlažemo prolazak dionice uvala Ručica – uvala Slana i istim putem natrag. Svakako nemojte propustiti spustiti se do plaže Beritnica.

Uživajte u svim ljepotama Grobničkih Alpa

Najbolje vrijeme za posjetiti Hahliće iliti Grobničke Alpe je upravo proljeće. U riječkom zaleđu su nalaze jedni od najljepših pogleda u Hrvatskoj, a na hahlićkim stazama ćete dobiti pravi alpski doživljaj – s razlogom je ovaj dio dobio svoje ime.

Koji od mnogobrojnih vrhova za svoj cilj odabrali, nećete pogriješiti. No, isto tako i da se “samo” popnete do planinarskog doma Hahlić je doživljaj. Postoji brojne početne točke za Grobničke Alpe, no najpopularnija i najprikladnija je od iz sela Podkilavac. Predlažemo kružnu turu koja za uspon koristi stazu “Po kolcima”, a za povratak “Preko čeke”. Računajte da vam do planinarskog doma treba oko dva i pol sata hodanja. Od doma možete ostvariti uspon na vrhove Fratar, Suhi vrh ili Obruč. Najbrži je uspon na Suhi vrh koji traje oko 40-ak minuta, dok je do Obruča potrebno sat i pol. Svi izleti su kondicijski zahtjevni zbog prelaska visoke nadmorske visine.

Moćni div zvan Dinara

Dinara nije samo prelijepa, na ovoj planini se nalazi i najviši vrh Hrvatske, Dinara iliti Sinjal, smješten na 1.831 metara nadmorske visine. S njega se pruža pogled na gotovo sve planine Dalmacije i Bosne i Hercegovine. Dinara je 2021. godine proglašena parkom prirode koji obuhvaća ne samo planinarski prostor Dinare nego i Troglav i Kamešnicu. Dinara je drugi naš park po veličini. Prije par godina je područje Dinare bilo rezervirano samo za planinare koji dobro poznaju taj prostor, no zadnjih 15-ak godina je obilježeno stotine planinarskih staza.

Postoji više opcija za uspon na Sinjal, a mi predlažemo stazu koja počinje kod mjesta Suvo polje, vodi od planinarske kuće Brezovac, do planinarskog skloništa Zlatko Prgin te do najvišeg vrha. U jednom smjeru ovaj izlet traje 10 sati. Ako niste spremni ovu dionicu odraditi u jednom danu, predlažemo noćenje u planinarskoj kući Brezovac te rano ujutro se uputiti na uspon.

Proljeće je stvoreno za prelazak Premužićeve staze

Premužićeva staza se s razlogom ubraja u pravo remek-djelo graditeljstva. Ovaj planinarski biser proteže se vršnim dijelom sjevernog i srednjeg Velebita. Svakako nije tajna da njena ljepota planinare privlači u više navrata. Ovo je staza na kojoj ćete uživati u svakom koraku, u vašim planinarskim cipelama. Za prelazak cijele Premužićeve staze najbolje je izdvojiti tri dana. Ona je službeno duga 57 kilometara, počinje na Zavižanu, preko Alana i Skorpovca, stiže do Baških Oštarija. Nemojte da vas kilometraža obeshrabri. Prosječni nagib na Premužićevoj stazi iznosi svega 10 %, ona na niti jednom dijelu nema velikih uspona. Stoga je hodanje ugodno i predstavlja pravi gušt.

Proljeće je doba u kojem priroda poziva na nove avanture. A navedene staze, samo su dio planinarske bajke koju Hrvatska nudi. Bilo da ste iskusan planinar ili tek početnik željan novih izazova, odaberite svoju omiljenu rutu. Brzo spremite ruksak i krenite na izlet koji ćete dugo pamtiti.