Sadržaj
Planinarenje i alpinizam
Jesen nas mami svojim bogatstvom boja, svježim zrakom i nježnim suncem. Planinarenje u ovo doba godine postaje poseban doživljaj – svaki korak donosi šuštanje suhog lišća, a pogledi na obronke ispunjene crvenim, žutim i narančastim tonovima oduzimaju dah. Dok prolazimo kroz šume i staze, osjećamo povezanost s prirodom koja se priprema za zimski san, a ta promjena donosi mirnu, gotovo meditativnu atmosferu. Jesen je kao stvorena za one koji traže ravnotežu i bijeg od svakodnevnog stresa.
Koji su sve benefiti jesenskog planinarenja?
Hladnija temperatura jeseni savršena je za fizičke aktivnosti poput planinarenja jer nas umara manje nego ljetna vrućina. Ovo je idealno vrijeme za istraživanje staza jer nećemo biti toliko iscrpljeni od visokih temperatura. A umjesto toga, osjećamo svježinu koja nas potiče na duže avanture. Jesen također pruža mirnije staze – turistička sezona je završila, što znači manje gužve, više mira i priliku da uživamo u prirodi gotovo sami. Osim toga, planinarenje u jesen može biti posebno korisno za naš um i tijelo. Svjež zrak poboljšava cirkulaciju, jača pluća, a prirodni prizori umiruju živce i doprinose mentalnom zdravlju. Krajolik prepun boja ima terapeutski učinak na nas, dok sama fizička aktivnost jača naše tijelo i podiže raspoloženje. Nije čudo što se mnogi planinari slažu da je jesen jedno od najboljih razdoblja za istraživanje prirode.
Što je dobro imati na umu za vrijeme jesenskog planinarenja?
Iako je jesen čarobna za planinarenje, nije bez svojih izazova. Dani su kraći, pa je važno planirati rutu i biti sigurni da ćete se vratiti prije mraka. Uvijek provjerite kada je zalazak sunca, kalkulirajte koliko vam je potrebno od početka do kraja staze te sukladno tomu na izlet. Krenite uvijek barem sat do dva ranije, u slučaju da se nešto na terenu nenadano dogodi (a to može biti i samo duža pauza jer ste pronašli predivnu lokaciju).
Dobro provjerite vremensku prognozu! Kiša je česti jesenski suputnik, a uz nagle promjene vremena, nije rijetkost da će vas neplanirano uhvatiti u prirodi. Stoga treba poduzeti sve potrebne mjere opreza – vremensku prognozu na više izvora pratite par dana ranije, noć prije izleta i ujutro. Ako postoji velika šansa za grmljavinsko nevrijeme, uputite se na drugu lokaciju. Naš savjet je da par dana prije odlaska u prirodu odaberete više različitih destinacija na kojima ćete pratiti vremensku prognozu. Tako ćete ujutro uvijek biti spremni ako je potrebno promijeniti prvotni plan. U ruksaku uvijek imate dodatni sloj odjeće, u slučaju da pokisnete, ali i u slučaju da temperature naglo padnu. Nakon ljetnih vrućina u ruksak stavite vjetrovku i toplu jaknu, rukavice i kapu i rezervni set odjeće. Nezaobilazni su kabanica i gamaše, a par plastičnih vrećica uvijek dobro dođe.
Jesenska oprema za planinarenje i pokoji koristan trik
Kako bi jesensko planinarenje bilo ugodno, oprema igra ključnu ulogu. Prvo, slojevito odijevanje je neophodno jer su jutra hladna, a dani mogu biti topliji. Predlažemo praktične i udobne majice od merino vune koje će izvrsno regulirati vašu tjelesnu temperaturu. U ovom periodu klasična dry fit hoodica s dugim rukavima i s kapuljačom biti će dovoljna.
Obavezan dio jesenske planinarske opreme čini “sveto trojstvo”: kabanica, gamaše i vjetrovka (vodootporna je najbolja opcija). Kabanica se uvijek treba naći u vašem ruksaku, a preferirajte onu koja prekriva i planinarski ruksak. Također, svaki ruksak ima i svoju kabanicu koju ćemo uvijek staviti kako bi zaštitili opremu. A često, ako kiša traje kratko i nije jaka, nosimo samo tu kabanicu, pogotovo ako je naša jakna vodootporna. Gamaše su izuzetno praktičan dodatak opremi. Uz njih će vaša planinarska obuća teže propustiti kišu (dodatni sloj koji štiti), a izvrsna su zaštita od blata i kamenčića.
Kada su planinarske cipele u pitanju, birajte uvijek one s Gore-Tex membranom koja štiti od kiše i vlage te drži vaša stopala suhima. Cipele obavezno moraju imati dobro prianjanje na različitim površinama. Jer vas tijekom jesenskog planinarenja čeka sklizak i blatnjav teren, a uvelo lišće je dodatni izazov.
kvaliteta
Kvalitetna vjetrovka je neophodan dio jesenske opreme, a najčešće su ove jakne i vodootporne. Ona je posebno korisna u našim krajevima i ako volite planinariti na obali i hrvatskim otocima, često vam je samo ona dovoljna kao jakna jer je vrijeme ugodno, a pruža izvrsnu zaštitu i od bure. Na izlete nemojte ići bez štapova za planinarenje jer će vam oni pomoći u stabilnosti na skliskim i blatnim dijelovima staze. Multifunkcionalni buff je pravi must – osim što ga možete koristiti kada su dani topli, on izvrsno štiti i kada krene jači vjetar. Tanke rukavice i kapa dobrodošli su u ruksaku. Nemojte zaboraviti spremiti i čeonu, odnosno naglavnu lampu, u slučaju da niste dobro izračunali vrijeme potrebno za izlet te vas ipak uhvati mrak na stazi.
Dobro je znati i par korisnih jesenskih trikova. Uvijek u svom ruksaku imajte par malih plastičnih vrećica koje možete uvijek obući iznad čarapa kako biste zaštiti noge u slučaju da vam promoče planinarske cipele. Kabanicu držite na mjestu kojem lako možete pristupiti jer ako krene jaka kiša, važno je zaštiti se što prije. Ako vas uhvati izrazito jaka kiša, naš savjet je da čučnete i, ako je moguće, pričekate da ona prođe. Naime, na taj način se kiša s kabanice neće slijevati prema nogama i tako ući neminovno u planinarske cipele nego će padati na tlo, a vi ćete pri tome ostati suhi.
Ideje za jesenske izlete diljem Hrvatske
Hrvatska obiluje planinarskim stazama, a šumski dijelovi za vrijeme jeseni poprimaju najljepše boje. S druge pak strane, ovo je idealan period za planinariti u Dalmaciji i njenom zaleđu jer su temperature napokon prikladne za hodanje. Papuk je idealan odabir za jesensko planinarenje zbog svoje raznolike prirode i predivnih jesenskih pejzaža. Bogatstvo šuma koje u jesen prelaze u spektar crvenih i zlatnih tonova stvara slikovite prizore koji oduzimaju dah. Uz dobro označene staze, Papuk nudi stazu za svakoga – od laganih šetnji do izazovnijih uspona, a prirodni rezervat i geološki park pružaju priliku za uživanje u jedinstvenom ekosustavu.
Plitvička Jezera
Područje Nacionalnog parka Plitvičkih jezera i njegove okolice savršeno je za jesensko planinarenje zbog spektakularnih prizora koji dolaze do izražaja upravo u ovo doba godine. Jesenske boje obavijaju jezera i slapove u toplim tonovima narančaste, crvene i zlatne, čineći krajolik još impresivnijim. Staze kroz park i njegovu okolinu nude brojne mogućnosti za šetnje i uspon, uz mogućnost istraživanja manje posjećenih dijelova u mirnijem okruženju. Svježina jeseni donosi ugodne temperature za duge šetnje, dok smanjen broj posjetitelja omogućuje još veće uživanje u prirodnim ljepotama ovog jedinstvenog mjesta.
Gorski Kotar
Gorski Kotar je idealan za jesensko planinarenje zbog svojih gustih šuma koje se u jesen pretvaraju u pravu simfoniju boja, od zlatnožutih do dubokih crvenih nijansi. Planinarske staze vode kroz očaravajuće krajolike ispunjene prirodnim ljepotama, kao što su planine, rijeke i jezera, a svježi planinski zrak pruža posebno osvježenje. Gorski Kotar također nudi mirne, manje posjećene staze, gdje možete uživati u tišini i prirodnom ambijentu, daleko od gužve. Jesen u ovom dijelu Hrvatske pruža poseban osjećaj izolacije i povezanosti s divljinom. Posjetite Lokvarsko jezero i Park-šumu Golubinjak, Nacionalni park Risnjak, ali i mnogobrojne vrhove s kojih se pružaju nezaboravni pogledi, poput Viševice, Burnog Bitoraja i Tuhobića. Premužićeva staza na Velebitu savršen je izbor za jesensko planinarenje zbog svojih spektakularnih pogleda i raznolikih krajolika. Ova planinarska staza pruža jedinstvenu priliku za istraživanje čarobnog Velebita, čiji vrhovi i šume u jesen poprimaju predivne zlatne i crvene tonove. Staza je poznata po svojoj pristupačnosti i pažljivo izgrađenoj infrastrukturi, što omogućuje sigurno uživanje u prirodnim ljepotama, čak i za manje iskusne planinare. Jesenske temperature idealne su za duže šetnje, a smanjen broj posjetitelja stvara osjećaj privatnosti i mira dok hodate kroz ovaj veličanstveni planinski masiv.
Dinara
Dinara je izvrstan izbor za jesensko planinarenje zbog svojih prostranih vidika i divlje prirode. Jesen donosi svježinu i predivne boje na planinske padine, stvarajući idealno okruženje za istraživanje najvišeg vrha Hrvatske. Staze na Dinari u jesen postaju manje zahtjevne zbog ugodnih temperatura. A planinari mogu uživati u prepoznatljivom krajobrazu, od krških stijena do rijetkih biljnih vrsta. Uz dobru pripremu i pravovremeno planiranje, jesensko planinarenje pruža jedinstveno iskustvo i užitak u svakom koraku. Stoga, iskoristite ovo predivno doba godine i zaputite se u prirodu – vaša tijelo i um bit će vam zahvalni!