Sadržaj

Kampiranje

Na proljeće službeno otvaramo sezonu kampiranja, a Hrvatska je idealna destinacija za sve ljubitelje boravka u prirodi. Među strancima, ali i domaćim gostima, za kampiranje je najpopularnija hrvatska obala, kao i neki od mnogobrojnih otoka. No, naša zemlja nudi puno više od toga. I unutrašnjost Hrvatske nudi lijepe kampove na nezaboravnim lokacijama.

U Hrvatskoj trenutno postoji više do 500 kampova diljem države. U tu brojku su uključene razne vrste kampova – od onih većih i obiteljskih, do luksuznih, odnosno takozvanih glamping kampova, do onih manjih obiteljskih. Hrvatska je poznata kao atraktivna camping destinacija koja zadovoljava potrebe svih ljubitelja prirode i kampiranja. Većina kampova se nalazi uz samu obalu, no postoji i značajan broj kampove u kontinentalnoj Hrvatskoj koji su idealan odabir ako želite pobjeći od većih gužvi.

.

Gdje se nalazi najviše kampova u Hrvatskoj?

Kada je broj kampova u pitanju, predivna Istra pobjeđuje. Ona nije samo najpopularnija regija za kampiranje, nego se u ovom dijelu zemlje nalazi i najveći broj kampova u cijeloj državi. Istra kao camping destinacija nudi brojne prednosti – u isto vrijeme tu je blizina obale, ali i unutrašnjost, bogat kulturno-povijesni sadržaj, predivne prirodne atrakcije i ne smijemo zaboraviti na fantastičnu gastro ponudu.

Kvarner je druga najpopularnija regija za kampiranje, a ovdje prednjače kvarnerski otoci, kao što su Krk, Cres i Lošinj. Kvarner privlači goste svojim plažama i uvalama, kristalno čistim morem i prirodnim ljepotama. Ovi otoci su također poznati i kao planinarske i biciklističke atrakcije, što čini izvrsnu nadopunu boravku u prirodi.

Na području Dalmacije, regije oko Zadra i Splita imaju najviše kampova. Dok Dubrovnik i njegova okolica nisu toliko usmjereni na kampiranje. Možda to područje ima manji broj kampova, no zato su oni vrhunske kvalitete i ljepote. Najmanje zastupljen dio Hrvatske po pitanju popularnosti, ali i broja kampova je onaj kontinentalni. No zadnjih godina se to počinje polagano, ali sigurno mijenjati. Popularne su lokacije oko Nacionalnog parka Plitvičkih jezera, a Slavonija sve veću pažnju usmjerava ka kampiranju.

Najpopularnije, ali i skrivene lokacije za vaše kampiranje iz snova

Popularni kampovi možda privlače najveći broj gostiju, no često je to s razlogom. Osim izvrsne infrastrukture, te lokacije su redom smještene uz ili u blizini brojnih prirodnih ljepota zbog čega slaganje aktivnosti i sadržaja neće biti nikakav problem. Dapače, više će biti problem imati dovoljan broj dana na raspolaganju za uživanje u ovim dijelovima Hrvatske.

U Istri se među najpopularnije lokacije ubrajaju Funtana i Poreč koji su odličan odabir ako želite spojiti boravak na moru s obilaskom prirodnih ljepota Istre. Svakako za vrijeme kampiranja posjetite Nacionalni park Brijune i Limski zaljev gdje se ujedno možete otisnuti u kajaking avanturu. U unutrašnjosti istražite istarski podzemni svijet – čekaju vas Pazinska jama i jama Baredine. Ako ste ljubitelji planinarenja, Istra nudi mnogobrojne planinarske i šetačke staze. Ne propustite prohodati poznatu stazu sedam slapova, posjetite Žbevnicu ili Park prirode Učka.

Izuzetno atraktivna lokacija na Kvarneru je otok Krk koji nudi samo ono najbolje od kampiranja. Duž obale cijelog otoka protežu se prelijepe plaže, ali i skrivene uvale. Istražite špilju Biserujku, posjetite otočić Košljun te Jurandvor, mjesto gdje je pronađena Baščanska ploča. A mnogobrojne planinarske, pješačke i biciklističke staze, izvrsna su nadopuna aktivnom odmoru.

Područje Zadra se ubraja među popularnije dalmatinske lokacije za kampiranje. Osim nezaboravnih plaža koje naprosto zovu na uživanje, kamperi rado istražuju Nacionalni park Kornate i Nacionalni park Paklenicu. I dok Kornati svojim otocima i otočićima oduševljavaju sve ljubitelje morskih atrakcija, Paklenica je prava planinarska, ali i penjačka meka.

Posebno iskustvo predstavlja kampiranje uz rijeku. Najpopularnije lokacije su one uz dvije rijeke – Koranu i Mrežnicu. Kampovi smješteni na tom području odličan su odabir ako se želite potpuno isključiti. Ovaj dio Hrvatske je poznat i po kajakingu i planinarenju. Ako preferirate biciklizam i planinarenje uputite se u Slavoniju i Baranju. Park prirode Papuk je poznat po svojoj bogatoj flori i fauni i brojnim planinarskim stazama koje će vas razuvjeriti da je “Slavonija ravna”. U Baranji u samoj blizini Kopačkog rita, jednog od najvećih močvarnih područja u Europi, uživat će svi ljubitelji ptica.

Prije odlaska na kampiranje provjerite svoju opremu

Bez obzira na to hoćete li se ove godine po prvi okušati u kampiranju ili imate već iskustva. Prije svog prvog ovogodišnjeg kampiranje provjerite svu neophodnu opremu. Osnovu kamperske opreme čini kvalitetan šator koji je vodootporan, stabilan i prilagođen broju ljudi koji planiraju u njemu spavati. Podloga za spavanje pruža toplinsku izolaciju, ali i udobnost kako bi san bio što bezbrižniji. Vreća za spavanje je obavezna jer nikad ne znate koliko će temperatura tijekom noći pasti, čak i ako ste na obali. Ponesite i kampersku posteljinu koja je odlična opcija ako vam u vreći ipak postane prevruće. Sa sobom možete ponijeti jastuk, no ako se ne želite zamarati s previše stvari, dobrodošla alternativa su kamperski jastuci na napuhavanje.

Ne smijete zaboraviti na svoju prijenosnu kuhinju, odnosno na kuhalo i potrebno posuđe. Svakako prije puta provjerite je li “kartuša” puna, odnosno imate li dovoljno plina. Sklopivi i praktični setovi posuđa zauzimaju malo mjesta, a zadovoljavaju sve potrebe. Za potpuni doživljaj “kamperskog restorana” nemojte zaboraviti na sklopivi stol i stolice. Tu su i nezaobilazne sitne, ali bitne stvari koje u kampu čine veliku razliku – svjetiljka, bila čeona lampa ili baterijska svjetiljka, prva pomoć i zaštita od insekata i sunca. I za kraj nemojte zaboraviti na viseću ležaljku, takozvani hammock – bit ćete nam zahvalni poslije.

Kampiranje u samom početku traži malo više organizacije i planiranja nego, primjerice, boravak u hotelu. No, s druge strane, nigdje se nećete toliko isključiti od vreve i stresa modernog života kao u kampu gdje ćete se ponovno povezati s prirodom. Buđenje uz cvrkut ptica i žubor vode i spavanje podno zvijezda – bolje ne može!