Sadržaj

Supanje

Ako vam se čini da ljeti sve češće vidite ljude kako stoje na velikoj dasci, veslaju i pritom izgledaju kao da hodaju po moru – niste jedini. SUP (stand up paddleboarding) u nekoliko je sezona prešao put od egzotične zanimljivosti do svakodnevnog prizora na plažama, jezerima, pa čak i rijekama. Popularnost je porasla jer vam za uživanje ne treba veliko predznanje, a oprema je sve pristupačnija.

Što je SUP i zašto je toliko popularan?

SUP, skraćeno od stand up paddleboard, vodena je aktivnost u kojoj stojite (ili klečite) na širokoj dasci i krećete se pomoću dugog vesla. Za razliku od surfanja, za SUP-anje vam ne trebaju valovi. Riječ je o mirnijem, pristupačnijem sportu, idealnom za početnike. Možete veslati stojeći, klečeći ili sjedeći, ovisno o razini sigurnosti i ravnoteže. SUP je možda jednostavniji i lakši od surfanja, no ova outdoor aktivnost predstavlja odličan trening za cijelo tijelo na otvorenome. Dobra vijest – trening se lako prilagođava različitim razinama fizičke kondicije.

Na prvi pogled SUP možda ne djeluje kao ozbiljna fizička aktivnost, no zapravo je riječ o vrlo učinkovitom i sveobuhvatnom treningu. Tijelo neprestano radi na održavanju ravnoteže, što aktivira duboke mišiće trupa. Veslanjem dodatno jačate ruke, ramena i leđa, dok noge stabiliziraju položaj. Jedna od velikih prednosti SUP-a jest to što ne opterećuje zglobove, zbog čega je pogodan i za osobe koje inače izbjegavaju intenzivne sportove. Unatoč umjerenom tempu, rezultati su itekako vidljivi. Jača se cijelo tijelo, poboljšavaju se ravnoteža, držanje i koordinacija.

Prema podacima Američkog vijeća za tjelovježbu (American Council on Exercise), prosječna potrošnja kalorija tijekom rekreativnog SUP-a iznosi oko 300 do 450 kalorija na sat za osobu od 70–75 kilograma, dok kod intenzivnijeg veslanja, utrkivanja ili SUP joge, potrošnja može narasti i do 700 kalorija na sat. Drugim riječima, iako ste na vodi, zabavljate se i uživate u prirodi, vaše tijelo zapravo odrađuje vrlo kvalitetan trening izdržljivosti, snage i balansa. SUP je zato odličan izbor za sve koji žele biti aktivni, ali ne vole klasične sportove visokog intenziteta ili boravak u teretani.

Ne smijemo zaboraviti ni onu mentalnu komponentu ove aktivnosti. Boravak na otvorenom pozitivno djeluje na psihičko zdravlje, a kako se uz ovaj sport veže i zabavna strana, SUP podiže i raspoloženje.

SUP daska za početnike

Za prvi susret sa SUP-om najbolji je izbor tzv. all-round daska – šira i stabilnija, jednostavna za upravljanje i idealna za razne uvjete. Početnicima se najčešće preporučuje napuhujuća SUP daska (iSUP), jer je lagana, kompaktna i lako se sprema u ruksak. Obratite pažnju na dimenzije. Što je daska šira i dulja, to će biti stabilnija. Ne zaboravite provjeriti nosivost. Preporučuje se model koji može podnijeti barem 20 % više od vaše tjelesne težine kako biste imali dovoljno plovnosti i sigurnosti, čak i ako sa sobom nosite ruksak ili dodatnu opremu. Ako planirate duža veslanja ili istraživanje mirnijih uvala, touring model mogao bi biti dobar odabir, no za početak će all-round daska više nego zadovoljiti vaše potrebe.

SUP: što vam je potrebno od dodatne opreme?

Uz dasku će vam trebati i osnovna oprema: podesivo veslo, sigurnosna uzica (leash) koja se pričvršćuje za gležanj i sprječava da daska otpluta ako padnete u vodu te prsluk za spašavanje, posebno ako ste početnici ili veslate dalje od obale. Što se odjeće tiče, u toplijim uvjetima dovoljna je rash-guard majica s UV zaštitom i kupaće hlače ili sportski kupaći kostim. U hladnijim uvjetima razmislite o kratkom neopren odijelu i neoprenskim čizmama. Ne zaboravite ponijeti i sunčane naočale s trakicom, kapu, kremu sa zaštitnim faktorom i bočicu vode. Sve su to detalji koji mogu bitno utjecati na vaš doživljaj na vodi.

Kako započeti i steći ravnotežu na SUP-u

Vaša prva vožnja na SUP dasci ne mora biti stresna. Uz nekoliko osnovnih koraka brzo ćete se osjećati sigurnije i stabilnije. Prvi korak je ulazak u vodu. SUP dasku uvijek gurajte u vodu perajom prema dolje, sve dok ne bude dovoljno duboko da peraja ne dodiruje dno. Idealna dubina je do koljena ili malo više. Kada daska „pliva“, stanite pored nje tako da vam ručka za nošenje bude u sredini, a peraja straga.

Kleknite na dasku s obje ruke oslonjene na rubove, podignite na dasku jednu po jednu nogu, i zauzmite položaj točno iznad središta daske (najčešće ondje gdje je ručka). U ovoj fazi nemojte odmah pokušavati stajati – klečanje daje bolji osjećaj stabilnosti i pomaže vam upoznati ponašanje daske na vodi. Kada se počnete osjećati sigurnije, možete krenuti s veslanjem dok klečite. Veslo držite rukama u širini ramena i radite kratke, kontrolirane zaveslaje, naizmjenično s obje strane daske.

Prijelaz u stojeći položaj dolazi tek kada osjetite da imate dovoljno ravnoteže. Zaustavite se i postavite ruke na dasku ispred sebe. Premjestite jedno stopalo na mjesto gdje su vam bila koljena. Zatim premjestite i drugo stopalo, tako da stojite s nogama u širini ramena. Lagano se uspravite, držeći koljena blago savijena i pogled usmjeren naprijed – ne prema dolje! Nemojte zaboraviti – ravnoteža dolazi iz mekih koljena i pogleda prema horizontu, a ne iz zatezanja tijela. Ako se osjećate nesigurno, slobodno ostanite u klečećem ili sjedećem položaju dok ne steknete dovoljno samopouzdanja.

Što ako padnete u vodu?

Padovi su sasvim normalni, osobito na početku. Ključno je da znate kako se sigurno vratiti na dasku. Prvo, nemojte paničariti. SUP daske su velike i plutajuće, a leash će je držati blizu vas. Priđite dasci sa strane, nikako sa stražnje strane gdje je peraja. Uhvatite ručku na sredini daske jednom rukom, a drugom se oslonite na rub. Iz pozicije plutanja na trbuhu, povucite se tako da prsa prebacite na dasku. Zatim privucite noge i kleknite, a kad ste spremni, ponovno zauzmite stojeći položaj.

Ako se veslanje odvija u plićoj vodi, možete dotaknuti dno nogama i tako se lakše odgurnuti prema dasci. U dubljoj vodi isplivajte do daske mirno i kontrolirano, bez žurbe. Kako biste se na svojoj SUP dasci osjećali sigurnije, uvijek usmjerite pogled prema naprijed, a ne prema stopalima – to pomaže u održavanju stabilnosti. Stopala držite paralelno, u širini ramena. Nemojte se previše oslanjati na veslo. Ono vam pomaže u kretanju, no ravnotežu držite tijelom. Ako osjetite da gubite sigurnost, čučnite. Spuštanje težišta često sprječava pad.

Dodatna sigurnost na SUP-u

Prije svakog veslanja provjerite vremensku prognozu, smjer i jačinu vjetra. Ne udaljavajte se predaleko od obale, osobito ako ste početnici. Uvijek koristite leash, a ako idete sami, obavijestite nekoga o planu rute i povratka. Imajte na umu da i najmirnija voda može postati izazovna ako se uvjeti naglo promijene. SUP je pristupačan, zabavan i iznimno koristan način da provedete aktivno vrijeme na vodi. Prava daska, odgovarajuća oprema i osnovna tehnika dovoljni su za odličan početak. Uz malo vježbe i poštivanje sigurnosnih pravila, uživat ćete u svakom zaveslaju i pritom učiniti nešto dobro za svoje tijelo i um.